22 C
Киев
28.07.2021
Image default
Політика

Відставка Хомчака — чому в цьому рішенні зацікавлений Єрмак

Фото:

Офіс президента (ОП) продовжує проводити перестановки в силовому блоці. Після звільнення Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ, пішли кадрові ротації в керівництві СБУ і Служби зовнішньої розвідки. Тепер справа дійшла до Міністерства оборони, де звільнили трьох заступників міністрів і командування армії — у відставку з поста головнокомандувача ЗСУ пішов Руслан Хомчак. Чому бойового генерала зняли з посади і як його звільнення пов’язане з інтересами голови Офісу президента Андрія Єрмака, читайте в матеріалі «Апострофа».

Раптове звільнення Хомчака

Рішення про звільнення генерал-полковника Хомчака з посади було прийнято особисто президентом Володимиром Зеленським. Як пояснюють на Банковій, основною причиною перестановок в командуванні ЗСУ стали внутрішні чвари.

«З посади йде головнокомандувач Збройними силами України Руслан Хомчак. Рішення прийнято президентом. Володимир Зеленський не сумнівається в патріотизмі, вірності присязі, професіоналізмі Руслана Хомчака, але глава держави хоче бачити синергію між Міноборони і ЗСУ. Такої синергії, на жаль, ми не бачимо. Бачимо, навпаки, конфлікти «, — повідомив на брифінгу прес-секретар президента Сергій Никифоров.

У лютому «Апостроф» писав про конфлікт між головою Міноборони Андрієм Тараном і керівництвом армії через перевезення комерційного вантажу в Руанду. Тоді ж стало відомо про те, що відносини між Хомчаком і Тараном настільки погані, що вони навіть не розмовляють. За останні місяці діалог так і не було відновлено.

Новим головкомом ЗСУ призначено Валерія Залужного — командувача оперативного командування «Північ». У 2018-2019 роках генерал-майор Залужний був начальником Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ — першим заступником командувача Об’єднаних сил.

Передбачається, що Руслана Хомчак обійме посаду першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони. Михайло Коваль, який зараз перебуває на цій посаді, її покине.

«В Офісі президента натякнули на конфлікти між Міноборони і ЗСУ. Там вистачає протиріч по «всьому фронту»: розвиток армії, виконання державного оборонного замовлення тощо. При цьому рівень конфліктів між міністром Андрієм Тараном і Русланом Хомчаком був нижче, ніж між, якщо пам’ятаєте, президентом Віктором Ющенком і прем’єром Юлією Тимошенко. Тут справа в іншому. Руслан Хомчак — бойовий офіцер, заслуговує на повагу. Водночас він — консервативна особистість, від якої в експертному середовищі не чекали істотних перетворень ЗСУ», — сказав в коментарі «Апострофу» глава Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.

За його словами, Руслан Хомчак запам’ятався збільшенням чисельності ЗСУ, що само по собі є спірним рішенням.

«На жаль, але ми не побачили від Руслана Хомчака сучасних підходів до розвитку армії, які стосуються використання сучасних технологій, станцій РЕБ, інформаційних і роботизованих систем, які і визначають бойовий потенціал сучасних військ. Робити ставку на підвищення чисельності армії — це спроба вирішити проблеми за рахунок рядових військовослужбовців і молодших офіцерів», — додав Валентин Бадрак.

Кадровий удар по Міноборони

Руслана Хомчака зняли з посади головкому ЗСУ на тлі скандалів, які останніми днями стрясають оборонне відомство.

Минулого тижня Кабмін звільнив відразу трьох заступників міністра оборони Андрія Тарана: Ігоря Старобинского, Олександра Миронюка, Ігоря Халимона. Державне бюро розслідувань провело обшуки в міністерстві в рамках розслідуваної кримінальної справи за підозрою в корупції і розкраданні державних коштів в особливо великих розмірах.

«Причин перестановок в командуванні ЗСУ бачиться кілька. У профільного комітету Верховної Ради (ВР) з питань оборони і нацбезпеки було безліч претензій до армійського керівництва з приводу державного оборонного замовлення. Друга причина — кримінальні справи по корупції і розкраданнях, які зараз розслідуються. Третя причина — банальний переділ сфер впливу, спроба впихнути «своїх» людей, які будуть годувати і одягати армію. Тут мова йде про дуже великі суми», — розповів «Апострофу» експерт з питань безпеки Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Наразі відомо, що понад 80% всіх замовлень на харчування армії міністерство оформило на одне підприємство — ТОВ «Військсервіс-Волонтер». Чим викликана необхідність в створенні монополії, в оборонному відомстві толком не пояснили. Навесні поточного року комітет ВР з оборони після скарг з приводу харчування в армії зажадав звільнити Ігоря Халимона, але тоді в Офісі президента вважали за краще не чіпати армійське керівництво.

Інтереси Єрмака

Судячи з останніх кадрових перестановок в силової вертикалі, обставини для Офісу президента змінилися.

Військово-політичний експерт, журналіст Юрій Бутусов з посиланням на власні джерела повідомив, що президент Зеленський розглядає варіант зняття Андрія Тарана з посади.

«Готується звільнення Андрія Тарана. Він залишився без трьох заступників. І передбачається, що нових заступників оборони призначить вже новий глава відомства. Далі мали місце вже інтриги керівництва Офісу президента. Андрій Єрмак, наскільки мені відомо, запропонував: раз знімаємо одного (Андрія Тарана — «Апостроф»), тоді давайте знімати і другого — Руслана Хомчака. Хоча щодо уже колишнього головкома ЗСУ немає кримінальних справ та інших істотних претензій», — зазначив Юрій Бутусов в коментарі «Апострофу».

Справа в тому, що Тарана в ЗМІ називають «людиною Єрмака». Він, на відміну від Руслана Хомчака, не має бойового досвіду, а до призначення на пост міністра деякий час служив в російсько-українському центрі контролю і координації.

За однією з версій, Андрій Єрмак зробив ставку на Тарана, так як він добре підходив до тактики «просто перестати стріляти». Банковій потрібна була персона, яка, як мінімум, не буде заважати пошуку «прийнятного компромісу» з росіянами.

Тепер в рамках загального «перетрушування» армії і спецслужб Андрій Єрмак, як відзначають джерела «Апострофа», вирішив наростити вплив на всю силову вертикаль. Виходить, що функціонери Банковій вирішили «посунути» Руслана Хомчака з командуючої посади під шумок кадрових ротацій в СБУ, СЗР і Міністерстві оборони.

Джерело

Залишити коментар