-1.2 C
Киев
17.01.2022
Image default
УКРАЇНА

Рука Батьки? Смерть білоруського активіста в Києві

Фото: Instagram @vvshishov Сторінка Віталій Шишова в Instagram

Голову Білоруського дому в Україні Віталія Шишова знайшли повішеним у столичному парку.

У Києві знайшли мертвим Віталія Шишова, главу Білоруського дому в Україні — некомерційної громадської організації, яка була створена для допомоги постраждалим від режиму Лукашенка білорусам.

У Європарламенті вже назвали смерть Шишова справою рук режиму Олександра Лукашенка. Міністри ЄС закликали Київ розслідувати смерть активіста.

Лідер опору білорусів

Громадянин Білорусі Шишов народився в 1995 році, в Україну він переїхав восени 2020 року після участі в протестах проти режиму Лукашенка. У Києві Шишов був керівником некомерційної громадської організації Білоруський дім в Україні (БДУ), офіційно зареєстрованої в Мін’юсті. Як йдеться на сайті БДУ, організація була створена для допомоги білорусам і всім постраждалим від режиму Лукашенка в Україні. А в Instagram-акаунті організація названа спільнотою взаємодопомоги білорусам.

«Наша мета: побудувати дружне ком’юніті в Україні для комфортної адаптації всіх білорусів, які постраждали в боротьбі за свої конституційні права і вільну Білорусь і були змушені виїхати з країни», — зазначено на сайті організації.

У Києві представники БДУ провели серію Маршів білорусів, організовували акції протесту біля посольства Білорусі, проводили збір коштів на оновлення пам’ятника білорусам, які загинули на Майдані і у війні на Донбасі.

«Віталій допомагав релокантам, проводив акції проти режиму Лукашенка, формував діаспору в Україні. Він активний учасник просування ідеї налагодження горизонтальних зв’язків між білорусами як за кордоном, так і в Білорусі», — розповіли про нього в БДУ після загибелі.

Рука Батьки? Смерть білоруського активіста в Києві

Віталій Шишов Instagram @vvshishov

Що сталося

Вранці 2 серпня Віталій Шишов вийшов зі свого будинку в Святошинському районі Києва і зник зі зв’язку. Заявляючи про його зникнення, його соратники з БДУ припустили, що білоруський активіст вийшов на щоденну пробіжку, оскільки вдома не було виявлено його спортивних речей.

Телефон білоруса був відключений від відстежування місцеположення (гугл-акаунта). Годинника і фітнес-браслета при ньому не було.

Вранці 3 серпня Нацполіція Київ заявила, що тіло Шишова було знайдене в одному з київських парків неподалік від місця його проживання. Його знайшли повішеним, мобільний телефон та особисті речі Шишова були вилучені з місця події. У столичній прокуратурі уточнили, що телефон знайшли недалеко від тіла.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство). У поліції уточнили, що будуть перевіряти всі версії, в тому числі версію вбивства, замаскованого під суїцид.

Соратники Шишова кажуть, що в поліції їм повідомили, що в активіста був зламаний ніс.

Знайомі Віталія Шишова розповідають, що раніше під час пробіжок за ним спостерігали невідомі.

«До нього і його дівчини підходили підозрілі люди, намагалися заговорити», — повідомив білоруський правозахисний центр Весна з посиланням на оточення Шишова.

«За Віталіком велося стеження. Про факти були відповідні повідомлення поліції. Також нас неодноразово попереджали як місцеві джерела, так і свої люди в Біларусі про всілякі провокації аж до викрадення та ліквідації. Віталій стоїчно і з гумором ставився до цих попереджень, заявляючи, що хоч так, можливо, БДУ вийде з інфовакууму. Немає сумнівів, що це спланована чекістами операція з ліквідації дійсно небезпечного для режиму білоруса. Будемо продовжувати домагатися істини в загибелі Віталія!» — заявили в Білоруському домі в Україні.

Рука Батьки? Смерть білоруського активіста в Києві

Віталій Шишов Instagram @vvshishov

Реакція

«Ще один кошмар. Ніхто не може відчувати себе в безпеці, Лукашенко вбиває власних громадян. Цього разу — в Україні», — відреагувала на подію німецька депутатка Європарламенту Віола фон Крамон.

«Вбивство громадянина Білорусі Віталія Шишова, керівника ГО Білоруський дім в Україні — це ще один акт міжнародного тероризму з боку режиму Лукашенка», — заявив литовський євродепутат Петрас Аустревічюс.

Глава МЗС Данії Еппе Кофод в своєму Twitter написав, що глибоко вражений жахливою смертю лідера білоруської громадської організації.

«Закликаю владу Києва розібратися в справі і представити свої висновки. Неприпустимо, щоб білоруські спортсмени та громадські організації продовжували жити в страху!» — заявив міністр закордонних справ Данії.

Його латвійський колега Едгар Рінкевичс назвав новину про смерть «шокуючою».

«Мої глибокі співчуття його родині та друзям. Необхідно провести ретельне розслідування обставин його смерті», — написав глава дипломатії Латвії в Twitter.

Міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде заявила в Twitter, що сподівається на належне розслідування з боку України.

Міністерство закордонних справ Австрії раніше заявило, що Відень шокований звісткою про смерть в Києві Віталія Шишова і сподівається на прозоре розслідування обставин.

Джерело

Залишити коментар