20.6 C
Kyiv
02.07.2022
Image default
СВІТ

Павич крейдяного періоду. У Бразилії знайшли незвичайного динозавра з шипами в плечах

Динозавр-павич Фото з відкритих джерел

Його яскраві риси використовувалися, щоб засліпити красою представників свого виду або залякати ворога

Вчені з Державного музею природної історії в німецькому Карлсруе відкрили новий вид динозаврів, який відрізняється дуже специфічним зовнішнім виглядом. Автори роботи кажуть, що відкриття тварини з шипами (або стрічками) в плечах проливає нове світло на те, як птахи, такі як павичі, отримали свою здатність розпускати хвіст, передає EurekAlert.

Зазначається, що новий вид, Ubirajara jubatus, був розміром з курку, з гривою на спині і жорсткими шипами або стрічками, які стирчали з плечей і назад, — риси, що ніколи раніше не зустрічалися в літописі скам’янілостей. Вважається, що його яскраві риси використовувалися, щоб засліпити красою представників свого виду або залякати ворога.

Міжнародна група вчених на чолі з професором Девідом Мартіллом і дослідником Робертом Смітом з Портсмутського університету і професором Діно Фреєм з Державного музею природної історії в Карлсруе, Німеччина, відкрила новий вид не в Бразилії, а вивчаючи скам’янілості в музеї Карлсруе.

Новини за темою: Вчені знайшли у лісах Амазонки села індіанців, які схожі на циферблат

“Що особливо незвично в цьому звірі, так це наявність двох дуже довгих, ймовірно, жорстких стрічок з обох сторін його плечей, які, ймовірно, використовувалися для демонстрації, для залучення партнера, суперництва між самцями або для відлякування ворога. Ми не можемо довести, що це самець, але, з огляду на невідповідність між самцями і самками птахів, схоже, що зразок був самцем, причому молодим, що дивно”, – сказав професор Мартілл.

Стрічки — це не луска або хутро, і не пір’я в сучасному розумінні цього слова. Схоже, це структури, унікальні для цієї тварини.

“Це такі екстравагантні риси для такої маленької тварини, і зовсім не те, що ми могли б передбачити, якби у нас був тільки скелет. Навіщо прикрашати себе так, щоб ви були більш помітні як для вашої жертви, так і для потенційних хижаків?”, — додав Роберт Сміт.

На думку авторів роботи, справа може бути в тому, що для багатьох тварин еволюційний успіх — це більше, ніж просто виживання, тварини також повинні добре виглядати, щоб передати свої гени наступному поколінню.

Новини за темою: Вчені розкопали стародавній корабель-гробницю в Норвегії

“Сучасні птиці славляться своїм складним оперенням і особливою поведінкою для залучення партнерів. Хвіст павича і самці райських птахів є хрестоматійними прикладами цього. Ubirajara jubatus показує нам, що ця схильність до хвастощів не є унікальною пташиною характеристикою, а чимось, що птахи успадкували від своїх предків динозаврів”, — зазначив Роберт Сміт.

Ubirajara jubatus жив близько 110 млн років тому, під час крейдового періоду, і тісно пов’язаний з європейським юрським динозавром Compsognathus. Частина довгої густої гриви, що спускається по спині тварини, збереглася майже недоторканою. Лапи також були покриті хутряними нитками.

Вважається, що грива контролювалася м’язами, які дозволяли їй підніматися, аналогічно тому, як собака піднімає шерсть, а дикобраз піднімає шипи, коли йому загрожують.

Новини за темою: У Туреччині археологи знайшли древню статую священника

“Будь-яка істота з рухомими волоссям або пір’ям в якості прикриття тіла має велику перевагу в тому, що воно спрощує контур тіла для більш швидкого полювання або втечі, а також для уловлювання або виділення тепла”, – сказав професор Мартілл.

Грива — не єдина незвичайна особливість. Дослідники описують як “загадкові” довгі плоскі жорсткі стрічки з кератину на плечах істоти, кожна з яких має невеликий гострий гребінь, що йде по середині. Ці стрічки були розташовані так, щоб не обмежувати свободу рухів його лап, тому вони не обмежували б здатність тварини полювати.

Сміт стверджує, що складне оперення Ubirajara могло підвищити його шанси на виживання.

“Убіраджара — найпримітивніший з відомих динозаврів, що володіє покривними структурами відображення. Він являє собою революцію в спілкуванні динозаврів, наслідки якої ми все ще можемо спостерігати сьогодні у живих птахів”, — підкреслив учений.

Новини за темою: У Британії знайшли рештки “морського дракона”, що існував 150 млн років тому

Раніше повідомлялося, що грецькі та іспанські дослідники запропонували гіпотезу, згідно з якою зимова сплячка була притаманна предкам людини. 

Джерело

Залишити коментар