6 C
Киев
12.04.2021
Image default
УКРАЇНА

Не переводити. Чому хочуть скасувати літній час

Фото: DW В Україні хочуть відмовитися від переходу на літній час

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, що передбачає скасування в Україні переходу із зимового на літній час і навпаки.

  В Україні розгорнулася гаряча дискусія на тему переводити чи не переводити час двічі на рік.   Традиційно в нашій країні в останню неділю жовтня о 4:00 стрілки годинника переводяться на одну годину назад — це зимовий час, а в останню неділю березня — о 3:00 стрілки годинника переводяться на одну годину вперед — це літній час.   Але Верховна Рада вирішила ці переведення скасувати і жити постійно за умовно зимовим часом, через що і розв’язалася суперечка.   Корреспондент.net розбирався в питанні.

 

Світова практика

  Щорічний перехід на літній час застосовується зараз, приблизно, в 60 країнах. При цьому близько 140 країн або ніколи не користувалися сезонним часом, або відмовилися від такої практики.   Європейський парламенту 26 березня 2019 року також ще підтримав ідею скасувати сезонне переведення годинників з 2021 року. Таке рішення було прийнято за результатами онлайн-голосування, проведеного в країнах ЄС, згідно з яким 84% жителів ЄС віддали голоси за скасування переходу на літній і зимовий час.  

Аргументація за скасування

  Депутати пропонують скасувати сезонне переведення годинників на годину вперед та назад і встановити єдиний час на всій території України: всесвітній координований час (за Гринвічем) плюс дві години.   Автор законопроекту, перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук пояснює, що новий закон, серед іншого, забезпечить захист територіальної цілісності і зміцнення національної безпеки України, оскільки на окупованих територіях встановлено час Росії. Тому встановлення і закріплення на всій території України без винятку єдиного київського часу дозволить зміцнити і питання безпеки позиції України та сприяти деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій.  

  Крім того, вважає віце-спікер, закон захистить здоров’я українців, оскільки, на думку більшості вчених і лікарів, щорічне переведення стрілок годинника несе ряд негативних наслідків, викликає значне погіршення стану здоров’я в період адаптації до нового часу.   Такий «сезонний тимчасової стрибок», за словами Стефанчука, призводить до зміни біологічних ритмів людини, негативним чином відбивається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб. Наукові дослідження пов’язують зміни часу із захворюваннями серцево-судинної або імунної систем, оскільки вони переривають біологічні цикли.   Також, підкреслює Стефанчук, доведено, що переведення годинників не допомагає енергозбереженню.   Цього року перехід на зимовий час запланований в ніч із суботи 24 жовтня на неділю 25 жовтня. У разі підтримки Верховною Радою законопроекту, це сезонне переведення стрілок годинника стане останнім.   Прем’єр-міністр Денис Шмигаль теж підтримав намір скасувати сезонне переведення годинників. Він назвав це європейською практикою.   Прем’єр зазначив, що місцеві громади зможуть регулювати початок робочого дня, щоб уникнути різниці в світловому дні в регіонах. У той же час, введення єдиного часу дозволить зняти стрес із людей.   «Розрахунки були, і там, насправді, немає ні економії, ні втрат. Сьогоднішнє енергозабезпечення дає можливість працювати без зміни часу абсолютно ефективно, але стрес для людей буде знято», — підкреслив прем’єр.   Він також підкреслив, що згідно з висновком лікарів, перехід на інший час має негативний вплив на психологічний стан людей.   Кардіолог, сомнолог і президент Української асоціації медицини сну Юрій Погорецький вважає, що залишатися на «зимовому» часі є найоптимальнішим варіантом для організму.   «Люди прив’язані до сонця, а не до лампочки в кімнаті. Це створювалося мільйонами років. Є цикл сну і цикл неспання. Хронологічний годинник людини працює за сонцем, яке встає о четвертій ранку, і це найоптимальніший варіант. Тому найкраще жити за часом, який є у нас зараз. Я категорично проти переходу на літній час», — уточнив лікар.   В цілому, за його словами, переведення годинників, яке практикувалося в Україні в останні десятиліття, згубно впливає на організм людини. Деякі можуть перебудовуватися до нових ритмів від місяця до півроку.  

 

Аргументи проти скасування

  Головний аргумент прихильників літнього часу — економія енергоресурсів. Сьогодні він парирується: поширення енергозберігаючих ламп знизило споживання взимку, а активне використання кондиціонерів, навпаки, збільшило річну витрату електрики.   Згідно з дослідженням, проведеним Кембриджським університетом у 2009 році, ефект переходу на літній час не можна зводити лише до економії. Повинен враховуватися комплекс економічних і соціальних факторів: зниження споживання електроенергії, що виникає внаслідок цього зниження навантаження на навколишнє середовище та збереження природних ресурсів, зменшення числа автомобільних аварій, скорочення числа кримінальних випадків у вечірній час, збільшення доходів від туризму.   Проти скасування переходу на літній час виступають ті, хто вважає, що влітку схід сонця буде занадто рано, а захід занадто пізно.  

Не переводити. Чому хочуть скасувати літній час

  Противники скасування стверджують, що організм активної бадьорої людини, яка позитивно ставиться до змін навколишнього середовища, дуже швидко адаптується і не відчуває ніяких незручностей через переведення часу. А здоров’ю шкодить алкоголь, тютюнопаління, вихлопні гази, відсутність фізичної активності і низький рівень медичного обслуговування, а зовсім не годинник. І взагалі, діти можуть довше погуляти на вулиці.   Одним словом, вічна суперечка, яка навряд чи скоро закінчиться.    

Джерело

Залишити коментар