5.7 C
Киев
09.05.2021
Image default
Події

На Київщині зафіксували стрибки радіаційного забруднення: У ДАЗВ запевняють, що все добре

Фото з відкритих джерел

У ДАЗВ запевнили, що це була планова перевірка датчиків

Біля Чорнобильської зони відчуження і поза її зафіксували суттєві коливання та зростання рівня радіаційного забруднення, коли фон «стрибав» в сотні й тисячі разів. Про це екоактивісти громадської організації Save Dnipro повідомили у своєму Facebook.

У публікації представлені дати, коли різко підскочили показники, а також місця таких радіаційних сплесків.

Де саме і коли зафіксували скачки радіації

  • 17 листопада пост моніторингу в колишньому селі Стечанка о 10:55 зафіксував показник у 117 000 нЗв/годину, і таких перевищень в зоні той день зафіксовано три.
  • 17 листопада в селі Горностайпіль Вишгородського району під Києвом (населення 1100 людей) до 11:00 радіаційне забруднення сягнуло надзвичайних 87 620 нЗв/годину. Хоча звичайний в цій місцевості радіаційний фон становить 70-100 нЗв/годину. Тобто в цей день показник у Горностайполі перевищив звичне значення в 876 разів.
  • 17 та 18 листопада на станції моніторингу у нового сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 різко підскочили показники радіаційного забруднення — близько шостої вечора вони досягли 124000 нЗв/годину, тоді як стандартними є тільки 210 нЗв/годину, що майже в 600 разів менше.
  • 18 листопада о 11:45 на сусідній станції «Відвідний канал «- показники становили 62 400 нЗв/годину, що майже у 300 разів вище за звичайне значення.
  • 19 листопада на станціях моніторингу Залісся, Запілля і Черевач недалеко від Чорнобиля фіксувалися перевищення до 3,5 тисяч нЗв/годину.

Активісти звертають увагу, що 18 листопада «відбулась історична подія для України та світу»: до нового сховища СВЯП-2 вперше було перевантажено відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з Чорнобильською АЕС для тривалого зберігання (до 100 років).

Новини за темою: Пожежа у Чорнобильській зоні: Рівень радіації перевищив норму

Спочатку в організації вирішили, що підвищення рівня радіаційного забруднення спричинене перевантаженням до нового сховища СВЯП-2 відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). Але фахівці запевнили, що це неможливо, і призначене для поховання паливо ретельно закупорюють в контейнерах, які захищають від радіації.

«Загадковості ситуації додає ще й той факт, що радіаційний фон стрибав у сотні, а то й тисячі разів майже всіх вимірювальних постах в зоні відчуження», — йдеться в повідомленні.

На станціях моніторингу Залісся, Запілля і Черевач недалеко від ЧАЕС перевищення фіксувалися по черзі з різницею приблизно в годину, ніби щось транспортували у зону і це підвищувало радіаційний фон. Втім, фахівці у сфері радіаційної безпеки більше схильні припускати, що із зони то вивозили (наприклад — радіаційно небезпечний метал або дерево).

Новини за темою: У північній Європі – підвищений рівень радіації: Країни заявляють про причетність РФ

«І сьогодні радіаційне забруднення не припинилося, і фіксується на інших станціях моніторингу… Якщо цифри здаються вам фантастичними (а нам вони здалися саме такими), то запрошуємо переконатися самим, і в режимі реального часу переглянути показники на нашій карті, вибравши куля «радіація», — йдеться в публікації.

Також, за словами активістів, згідно з даними державних постів моніторингу в зоні відчуження «прямо зараз відбуваються процеси, які, швидше за все, вкрай негативно впливають на навколишнє середовище та людей, які знаходяться в зоні впливу».

Втім заступник голови державного агентства з управління Зоною відчуження Максим Шевчук під час брифінгу запевнив, що радіаційний стан у Зоні відчуження не змінювався, а підвищення показників, що фіксувалися громадськими організаціями, сталося через повірку датчиків. Про це повідомляє Укрінформ.

Новини за темою: Із зони ЧАЕС намагались вивезти понад 300 кг радіаційних ягід і грибів

«Існує автоматизована система контролю радіаційного стану… Це відкрита інформація, нічого не приховується від суспільства. Але для того, щоб система працювала коректно, щорічно відбувається стандартизована планова повірка датчиків. Ці повірки відбуваються з 1988 року», — сказав Шевчук.

За його словами, повірка відбувається шляхом піднесення еталонного джерела іонізуючого випромінювання до датчиків. Роботи з повірки триватимуть і надалі, тож підвищення показників фіксуватиметься ще певний час. Очікується, що такі роботи продовжаться через тиждень.

«Ніяких аварій або катастроф у Зоні відчуження не було. Радіаційний фон є нормальним для Зони відчуження», — сказав Шевчук.

Новини за темою: Радіаційний фон зашкалював: В аеропорту Львова прикордонники виявили небезпечний вантаж

Раніше повідомлялося, що у зоні відчуження біля Чорнобильської атомної електростанції вперше провели випробування робота Spot. Його залучили до вимірювання рівня радіації у місцях поховання радіоактивних відходів.

Джерело

Залишити коментар