22.9 C
Kyiv
05.07.2022
Image default
УКРАЇНА

Договір з корупцією. Рішення Ради щодо декларацій

Фото: АиФ Рада повернула декларації

Верховна Рада відновила кримінальну відповідальність за недостовірне декларування – за брехню про статки передбачений штраф і обмеження свободи, але позбавлення волі не буде.

  Верховна Рада нарешті відреагувала на рішення Конституційного суду, яким фактично скасовувалося декларування чиновниками свого майна. Декларації повернули, відповідальність за недостовірну подачу інформації в них – теж. Але ось тільки далеко не всі в захваті від такого рішення.   Відповідальність адже вже буде не та.     Компроміс   Депутати голосували за компромісний законопроект №4460-д, створений на основі президентського законопроекту №4434 і напрацьованого робочою групою №4441.   Згідно з документом, умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларацію на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (зараз це від 1,3 до 9 мільйонів гривень) карається штрафом від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 42,5 до 51 тисячі гривень) або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.   Умисне внесення суб’єктом декларування недостовірних відомостей від 4 тисяч прожиткових мінімумів (зараз 9 мільйонів гривень) карається штрафом від 3 до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів (від 51 до 85 000 гривень) або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.   Умисне неподання декларації карається штрафом від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.  

    Що таке обмеження свободи   Важливо розуміти, що обмеження волі – це аж ніяк не позбавлення волі.   Обмеження волі полягає в утриманні особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства в умовах здійснення за ним нагляду з обов’язковим залученням засудженого до праці.   Обмеження волі встановлюється на строк від 1 до 5 років.   Обмеження волі не застосовується до неповнолітніх, вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 14 років, до осіб, які досягли пенсійного віку, військовослужбовців строкової служби та до осіб з інвалідністю першої та другої групи.   А ось покарання у вигляді позбавлення волі полягає в ізоляції засудженого та поміщенні його на певний строк до кримінально-виконавчої установи закритого типу. Встановлюється на строк від 1 до 15 років.   Позбавлення волі є одним із найсуворіших кримінальних покарань, знаходиться між обмеженням свободи і довічним позбавленням волі.   Раніше тим, хто подав недостовірну інформацію в декларації, загрожувало позбавлення волі.     Порожня норма?   Голова правління громадської організації Центр протидії корупції Віталій Шабунін назвав прийняту версію закону недостатньо строгою і такою, що не злякає потенційних корупціонерів.   “Депутати хочуть всіх обдурити. Обмеження волі не лякає топ-чиновників з незадекларованими мільйонними доходами”, – сказав він.   Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, у свою чергу, заявляє: “З одного боку, відповідальність за порушення при декларуванні відновлена, а з іншого – без загрози реального тюремного ув’язнення сумнівно, що така відповідальність буде вагомим аргументом для тих, хто хоче порушити вимоги декларування. Депутати не можуть цього не розуміти”.   Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков закликав президента Володимира Зеленського ветувати прийнятий сьогодні закон про відповідальність за брехню в деклараціях. Новіков направив президенту відповідний лист.   У листі Новіков зазначив, що цей законопроект не передбачає позбавлення волі для тих, хто навмисне не подає електронну декларацію або навмисне не вказує в ній достовірні відомості.   “Таким чином, ці діяння Верховна Рада визнає не злочинами, а кримінальними проступками. Тобто корупціонера можуть звільнити від відповідальності в разі щирого каяття”, – пояснили в НАЗК.     Захід не в захваті   Посли G7 раніше висловилися, що відновлення кримінальної відповідальності не може бути менш жорстким, ніж було. Але, в підсумку, так і сталося. Для України важливо, щоб до кінця року в Київ приїхала місія МВФ. Це дасть Мінфіну можливість скористатися нагодою, щоб дати позитивний сигнал інвесторам і залучити кредитні кошти через випуск облігацій внутрішньої позики (ОВДП). Однак відновлення декларування в слабкому варіанті створює негативне тло для переговорів з МВФ.  

Джерело

Залишити коментар